Wdrożenie dyrektywy Omnibus
299.00 zł
Kiedy dyrektywa Omnibus wchodzi w życie? Prace nad ustawami implementującymi (wdrażającymi) w Polsce trwały już od dawna. Początkowo nowe przepisy miały się pojawić w styczniu, a później w maju 2022 roku.
Dzisiaj wiemy, że dyrektywa Omnibus wchodzi w życie 1 stycznia 2023 roku. Co więcej, przepisy będą obowiązywać od dnia ich wprowadzenia, bez okresu przejściowego, czyli tzw. karencji. Podpowiadamy, jak przygotować się na te zmiany i jaki będzie ich zakres.
Co dyrektywa Omnibus znaczy dla twojego sklepu?
To hasło w branży e-commerce (i nie tylko) już od dawna i za każdym razem rodzi wiele pytań. Dla właścicieli e-biznesów ta unijna dyrektywa ma kluczowe znaczenie, bo w jej przypadku zmiany nie będą dotyczyć wyłącznie regulaminu sklepu internetowego, ale w określonych przypadkach również funkcjonowania sklepu.
Co wprowadza dyrektywa Omnibus? Od nowego roku w swoim sklepie internetowym jako sprzedawca będziesz mieć obowiązek:
☞ pokazywać najniższą cenę produktu z ostatnich 30 dni przed promocją w przypadku przedmiotów oznaczonych promocją,
☞ informować klientów o tym, w jaki sposób zbierasz i weryfikujesz widoczne na stronie sklepu opinie o produktach,
☞ udostępnić użytkownikom numer telefonu, pod którym mogą uzyskać w twoim sklepie pomoc,
☞ zaktualizować regulamin sklepu internetowego zgodnie z nowym prawem.
Informowanie o cenie sprzed obniżki
Dyrektywa Omnibus ma na celu m.in. zapobiegać fikcyjnym obniżkom. Dlatego też w przypadku każdej promocji obok informacji o obniżonej cenie będzie konieczne wskazanie też informacji o najniższej cenie tego towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem promocji.
Obowiązek ten będzie również występował przy produktach znajdujących się w sprzedaży przez krótszy okres. W takim przypadku obok obniżonej ceny powinna się pojawić informacja o najniższej cenie, która obowiązywała w okresie od dnia wprowadzenia tego produktu do sprzedaży do dnia rozpoczęcia obniżki.
Jakie są wyjątki? Projekt polskiej ustawy przewiduje też odmienne regulacje dla towarów, które ulegają szybkiemu zepsuciu lub mają krótki termin przydatności. Tutaj obok informacji o obniżonej cenie należy podać także informację o cenie sprzed pierwszego zastosowania obniżki.
Brzmi to dość skomplikowanie i trudno ocenić, co ustawodawca miał na myśli. Być może chodzi o informacje o pierwszej cenie towaru z danej partii mającej taki sam termin ważności. Mamy nadzieję, że interpretacje organów prawnych dostarczą nam więcej szczegółów.